Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

Android F@tih!

GENCO

Zevk Sahibi
Local time
21:28
Android F@tih!

Eğitimde devrim yaratacak Fatih Projesi'nde Android işletim sistemi kullanılacak. Her ilde 3 okul için yapılacak ihaleyle toplam 49 bin adet tablet satın alınacak.
Eğitimde fırsat eşitliği sağlamak ve okullardaki mevcut teknolojiyi iyileştirmek amacıyla başlatılan Fatih Projesi'nde hangi işletim sisteminin kullanılacağı belli oldu. Okullarda öğrenci ve öğretmenlerin kullanacağı tabletlerin işletim sistemi Google Android olacak. Her ilde 3 okul için yapılacak ihalede 49 bin adet Androidli tablet alınacak.
DEVLER YOK
Android işletim sisteminin kullanılacağı tabletlerde çift ve dört çekirdekli mikroişlemcilerin kullanılacağının açıklanmasıyla Apple, Microsoft ve Intel gibi devler ihale dışında kaldı. Projede açık yazılım platformu olarak Android'in belirlenmesinin ardından ikinci genişletilmiş pilot proje ihalesine 7 firma teklif verdi. İkinci pilot projeyle birlikte her ilde en az 3 okulda kullanılacak tabletlerin seçimi, kurulumu ve eğitimi verilecek.
49 BİN ADET TABLET
İkinci pilot projeyi alan firma, tüm yazılım, eğitim, sistemin kurulumu ve işleyişten sorumlu olacak. 49 bin adetlik yeni pilot proje ihalesi sonrasında güvenlik, içerik, yazılım gibi tabletin can alıcı unsurları belirlenmiş olacak. İhalede eğitim içeriği ve yazılım altyapısı konusunda da çalışmalar devam ediyor. Kasım ayı boyunca projenin yazılım altyapısıyla ilgili çalıştaylar düzenlenecek. Proje kapsamında başta Milli Eğitim olmak üzere 5 bakanlık, TÜBİTAK, Hazine Müsteşarlığı ve Başbakanlık Yatırım Ajansı koordineli olarak çalışıyor.
İLK YIL 7 BİN OKUL KULLANACAK
Fatih Projesi kapsamındaki okullarda kullanılmak üzere sınıf içi, okul içi ve merkezi etkileşimli yazılımlarla altyapı kurulacak. Sistemin ilk yıl toplam 7 bin okulda kullanılması planlanıyor. Etkileşimli sınıflarda akıllı tahtanın yanı sıra bir öğretmen ve öğrenci tabletleri bulunacak. Tahta ve tabletin etkileşimli çalışma senaryoları da hayata geçirilecek. Öğretmenlerin ve öğrencilerin ödev, çalışma kağıdı ve ders notu alışverişi de bu etkileşimli yazılım sayesinde gerçekleştirilecek.
UYGULAMA MAĞAZASI İÇERİĞİ ARTIRACAK
Google Android, açık mimariye sahip uygulama platformu nedeniyle tercih ediliyor. Google Android Play adı verilen mağazada, mobil cihazlar için 600 bin adetten fazla uygulama yer alıyor. Bunların bir bölümü, tabletler için de kullanılıyor. Eğitim içeriği ve kitaplar da uygulama mağazası sayesinde tabletlere indirilebilecek. Böylece içerik zenginleşecek.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8