Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

Bu İlleti Bırakmak Ne de Zormuş

Turkiye-Sevd@lisi

New member
Local time
01:57
Ezanlarin Yukseldigi Minarelerden,Ay Yildizin Golg
42465.jpg

26 yıl derin derin nefesler çekti. Kimisi de gizli gizli içti. Bırakanları okuyun..
''www.sigarayason.com'' adlı internet sitesinin ''Bırakanların Günlüğü'' bölümünde, takma isimlerle anlatılanlar, sigara ile olan mücadeleleri gözler önüne seriyor.

''Bırakanların Günlüğü''
başlıklı bölüm, sigara ile mücadelesini kazananların veya kazanmak üzere olanların yanı sıra bu mücadeleyi şimdilik kaybedenlerin deneyimlerini içeriyor. Bu bölümde takma isimlerle yer alan yazılardan bazıları şöyle:

-Lise döneminde annemi kaybettiğim zaman, sanki bu acıyla baş etmemi
kolaylaştıracakmış gibi -ne de olsa sigaranın acıları azalttığına
inandırılmıştık- başlamıştım sigaraya. Her şey üstüme geldiğinde beni tek
rahatlatanın sigara olduğuna inandım senelerce. Derin derin nefesler çektim
içime. Tam 26 yıldır... Duman içime her girdiğinde sanki bir gözeneğimi kapatmış gibi...

26 yıl sonra artık bu bedenin içinde hiçbir organımın nefes alamadığını hissetmeye başladım. Son zamanlarda göğsümden gelen her hırıltıda tek yaşama sebebim olan çocuklarımı daha fazla göremeyeceğim korkusu sardı beni. Ve işte bırakmaya karar verdim. Ama tek başıma çok zorlanacağımın farkındayım. O yüzden yarın doktora gideceğim. Bu şey her an bırakılabilecek bir alışkanlıktan öte... O yüzden bu bedenin bu bağımlılığı kırması için bir uzmanın desteğine ihtiyacı olduğunu biliyorum.

-Bir reklamda atmakta olan bir kalp üzerinde sigara söndürülüyordu. Beni çok etkilemişti. Sigara bırakana kadar her ay cebimde 60 YTL kalıyordu, şimdi artık 200 YTL kalıyor. Solunum sorunlarım bitti, merdiven çıkarken yorulmuyorum, kansızlık problemim kalmadı, mide ağrılarım geçti, cilt sorunlarım ve saç dökülmelerim sona erdi. Şimdi sigara içenlere üzüntüyle bakıyorum. 4 yıl oldu sigarayı bırakalı.. Bırakacaklara tavsiyem, önce beyinlerinde bıraksınlar sigarayı. Ona düşman olsunlar. Sigarayı bırakıp, hayata sarılsınlar.

-Sigarayı bırakıyorum... Bıraktım. Sigarayı bıraktım. Yeryüzünde insan
dışında hiçbir varlık, bilerek kendi sonunu getirecek davranışlarda bulunmaz.
Üreten kendini tüketmez, bu çok mantıksız olur. Kendimi tükettiğimi, onu
bırakınca anladım.

-Mucize diyorum, çünkü tam anlamıyla öyle gerçekten. Gece gündüz sigara içen biri olarak öldükten sonra dahi sigara içeceğime emin olmama rağmen, benim için çok özel birinin isteği ile gönülsüz de olsam, sigarayı bırakma çalışmalarına başladım. İlk birkaç gün saatlerce süren kabuslar gibiydi, iş yerinde sigara içmeden geçilen molalar geçmek bilmiyordu? Evde yemekten sonra zaman çabuk geçsin diye erkenden uyumaya başlamıştım? Bu durum fazla sürmedi ve gizli de olsa yeniden içmeye başladım... Ama bir yandan da kurtulma yolları arıyordum.. Bir aile dostumuza konuyu açtığımda, tanıdığı bir doktoru tavsiye etti. İşte mucizenin başlangıcıydı diyebilirim. Uygulanan program sayesinde sigaradan tam anlamıyla kurtuldum ve şimdi çok rahatım

Turkiye-Sevd@lisi

New member
Local time
01:57
Ezanlarin Yukseldigi Minarelerden,Ay Yildizin Golg
Sigara içen Az Uyuyor

42280.jpg

Sigara tiryakileri için derin uyku hayal. Nikotin uykuyu da engelliyor. Nasıl mı?
Bilim adamları, sigara içenlerin daha az derin uykuya daldıklarını bildirdiler.

Tiryakilerin uyurken beyin faaliyetlerine bakan bilim adamları, içicilerin derin uykuya daldıkları sürenin içmeyenlerden daha az olduğunu belirlediler.
Bilim adamları, bir nevi uyarıcı olduğu için nikotinin uykuya dalmayı da zorlaştırdığını söylediler.

John Hopkins Üniversitesi Tıp Okulu'ndan Dr. Nareş Purjabi'nin başkanlığındaki ekip, uyku sorununa sigara yüzünden ortaya çıkan sağlık sorunlarının mı yol açtığı, yoksa sigaranın tek başına uyku kaçırıcı bir etkisinin mi bulunduğunu anlamak için araştırma yaptı.

Bunun için sigarayla bağlantılı bir rahatsızlıkları bulunmayan orta yaştaki 40 kişinin uyku durumları, aynı sayıdaki içmeyenlerle karşılaştırıldı.

Uyku esnasında beynin elektriksel faaliyetlerini ölçmek için denekler evlerinde EEG makinelerine bağlandı.

Araştırma sonucunda içicilerin derin uyku sürelerinin daha az olduğu, daha ziyade hafif bir uyku çektikleri tespit edildi. İçenlerle içmeyenler arasında en büyük farklılığınsa uykuya daldıktan hemen sonra görüldüğü, bunun da nikotinin etkisinin uykunun ilk safhalarında daha fazla olduğunu gösterdiği kaydedildi.

Bunun yanı sıra araştırmaya katılan içicilerin yüzde 23'ü dinlendirici bir uykuları olmadığını söylerlerken, içmeyenlerin sadece yüzde 5'i uykuda dinlenememekten şikayet etti

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8