Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

Doğada Yürüme..

• Konbuyu başlatan fiesta73
  • Başlangıç tarihi
F

fiesta73

Guest
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Doğada Yürüme
[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica][/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Dağ şartlarındaki yürüyüşlerde taşlar, kayalar, buz, çamur içinde ya da üzerinde hareket ediyorsanız, zaman zaman dik yamaçları çıkmamız ve inmemizin gerekebilmesi doğal ortamlarda yürürken tüm dikkatin ve düşüncenin yürüyüşe odaklanmasını gerektirecektir. Aslında adım atma işleminin de bir tekniği vardır. Üstelik yüksek oranda güvenlik ve enerji tasarrufu sağlayan bir teknik. Yürüyüşçü attığı her adımda ayak kitleme tekniğini kullanmalıdır. Bu yönteme göre, birinci adım atılır, ayak yere sağlamca basıldıktan sonra, geride kalan ayak sürüklenircesine çekilir ve yukarı kaldırılır. Bu sırada öndeki ayak üzerinde tamamen yükselerek bacak dik hale getirilir. İlk bakışta yavaş ve uygulaması zor gözüken bu yöntem, kısa bir süre sonra refleks olarak yapmaya başlandığında büyük oranda enerji tasarrufu ve güvenlik sağlayacaktır.
[/FONT]
dagyuruyus.jpg
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Yürüyüşün belli bir temposu olmalıdır. Ani hızlanmalar ve yavaşlamalar vücudunuzu zorlayacak ve erken yorulmanızı sağlayacaktır. Yürüyüşün yeni başladığı sıralarda hızlı hareket ederek vücudunuzu boşuna zorlamayın. Hatta yürüyüş başlangıcında iyice yavaş hareket ederek vücudun yürüyüşe uyum sağlayabilmesine imkan tanıyın. Böylece enerji kaybını da azaltmış olursunuz. Adımlarınızı kısa ve dengeli atın. Uzun ve temposuz adımlar sizi çabuk yoracaktır. Büyük çaba gerektiren bir adımdan sonra 5 - 10 saniye dinlenin. Herkesin belli bir yürüyüş temposu vardır. Temponuzu kendiniz belirleyin ve kimseye yetişmeye çalışıp kendinizi zorlamayın. En önemlisi ne kendinizle, ne de bir başkasıyla yarışmayın. Önemli olan hedef noktaya erken varmak değil; zevk alarak, belli bir tempoda ve sürekli bir yürüyüş gerçekleştirmektir. Molalarda vücudunuzu soğuğa karşı korumayı ihmal etmemelisiniz. Çünkü ısı kaybı oksijen tüketimini arttırır ve enerji kaybına neden olur. Isı kaybı vücudun soğuk hava ile teması, terleme, soğuk içecek ve yiyecek alımında oluşur. Isı kaybını engellemek için sıcak gıda alımına, soğuk ile temas eden bölgelerin kapatılmasına dikkat etmeliyiz.

Yemek molalarından sonra vücuda yediklerini hazmetmek için zaman verilmeli ve yürüyüşe yemekten sonra en erken yarım saat sonra başlanmalıdır. Yemek molasının hemen ardından dik bir eğime çıkmamak gerekir.

Çadır konaklamalı kamplarda, kamplardan ayrılırken çadırınızı gerin, dışarıda eşya bırakmayın ve kampta kalan varsa mutlaka dönüş saatinizi söyleyin. Yanınızda mutlaka düdük bulundurun ve gruptan kimsenin ayrılmamasına özen gösterin ve her şeyden önemlisi bilgi ve tecrübenizi yetersiz kaldığı noktalarda geri dönün
[/FONT]

F

fa77

Guest
şu sıralar bol bol yürüyorum malum çok kilo aldım evlendim evleneli 20 kg almışım yaw puuuuu ne ya 2 senede 20 kilo ümit usta olmaya doğru gidiyorum allahtan boy uzunda yırtıyoruz :D
sevgiler....

F

fiesta73

Guest
mavi panter' Alıntı:
şu sıralar bol bol yürüyorum malum çok kilo aldım evlendim evleneli 20 kg almışım yaw puuuuu ne ya 2 senede 20 kilo ümit usta olmaya doğru gidiyorum allahtan boy uzunda yırtıyoruz :D
sevgiler....
Bu hızla gidersen yakında seni boyun da kurtaramayacak ona göre dikkat et biraz.:D :D

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8