Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

Genişbant abonesi 19 milyona yaklaştı!

kaptan-8

Co Admin
Local time
19:52

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, genişbant abonesinin 19 milyona yaklaştığını, 2023 hedeflerinin 30 milyon olduğunu belirterek, ”İnanıyorum ki 2015’te 30 milyona ulaşacağız” dedi.

Netaş’ın geliştirdiği yeni teknolojilerin tanıtıldığı toplantıda konuşan Acarer, Türkiye’de firmaların 2G’nin başlangıcında cep telefonu üretmeye başladıklarını hatırlatarak, o dönemde üretilen telefonların ”çok gösterişsiz” olduğu yönünde eleştiriler yapıldığını söyledi.
Acarer, ”Biz de cep telefonlarının adını tuğla, takoz koyduk. Bir süre sonra da hiçbirini kullanmadık. Şimdi düşünüyorum da aslında takoz dediğimiz telefonlar çok gösterişli hale gelebilirdi. Bu olay bize 30 milyar dolara patladı” diye konuştu.
2005 yılında çıkan kanunla cep telefonlarının kaydının tutulmaya başlandığını anımsatan Acarer, şu anda Türkiye’de ulaşılan cep telefonu ile baz istasyonları ve santraller düşünüldüğünde 30 milyar doların mütevazi bir rakam bile olabileceğini ifade etti.

2G’de hiç üretim gerçekleştiremediklerini, 3G’de ise ülke olarak hata yapmadıklarını söyleyen Acarer, 4G’deki frekans seçimini çok doğru yapmak gerektiğinin altını çizdi.
Şu anda Türkiye’de yaklaşık 40 milyon 3G abonesi bulunduğuna işaret eden Acarer, 3G abonesinin 2G abonesinden çok daha fazla olduğunu, 2013’te genişbant abone sayısının 15 milyon olacağını öngörürken, bunu çok daha erken bir tarihte aştıklarını vurguladı.
Acarer, ”Genişbant abonesi bugün 19 milyona yaklaştı. 2023 hedefimiz 30 milyon. İnanıyorum ki 2015’te 30 milyona ulaşacağız” diye konuştu.
BTK Başkanı Acarer, konuşmasında şunları kaydetti: ”Altyapıyı kurduğumuzda ister mobil, ister sabit mutlaka altyapıyı kullanan tüm oyuncuların altyapıların tesis ve işletim maliyetlerine ortak olmaları gerekir. Aksi takdirde işletmecilere haksızlık yapmış oluruz. İşletmecilerin bir süre sonra bu maliyeti kaldırmaları imkansız hale gelecek. ’İnternetime dokunmayın’ gibi çarpıtılan ifadelerden uzak, Türkiye’nin en milli hedeflerine uygun şekilde hareket etmemiz gerekir.”

veteknoloji

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8