Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

sorunlar ve cözümleri.

amanimoff

New member
Local time
21:29
Bilgisayarlar, donanim ve kullandigimiz yazilimlarin bütününden olusuyor. Bir bilgisayarin donanimi kusursuz çalissa bile, yüklenen yazilimlarin hatalari ya da donanimla uyumlari sorun yaratabiliyor. Kusursuz, tikir tikir çalisan bir bilgisayar idealden baska bir sey degildir. Bilgisayar kullanirken sorunlarla karsilasmak çok dogaldir.Sorunlarla karsilastiginizda panige kapilmayin, verilerinizi kaybetmediginiz sürece bilgisayariniza zarar verecek ya da çözülmeyecek hiçbir sorun yoktur. Bu yazida merak edilen 55 sorunun çözümlerini derledim, iste yazilim, donanim, internet ve Windows'la ilgili en çok karsilasilan 55 sorunun 55 çözümü:

1) Bilgisayarim açilirken, eksik DLL dosyasi oldugunu belirten bir hata ile karsilasiyorum. Sorunumu nasil çözebilirim?
DLL dosyalari Windows ve yüklediginiz yazilimlarla ortak olarak kullanilan dinamik kütüphane dosyalaridir. Sistemden bir yazilim kaldirildiginda, DLL dosyalarindan bir ya da birkaçi silinebilir. Bu durumda, hata mesajinda belirtilen DLL dosyasini . dyndns.org/search.html adresinde aratarak indirin. Bu dosyayi Windows altindaki System klasörüne kopyalamaniz sorunu çözecektir.

2) Sabit diskimde tek bir bölüm var. Varolan verilerimi kaybetmeden nasil yeni bölüm olusturabilirim?
FDISK kullanarak bunu yapmak olanaksiz. Sabit disk bölüm yöneticisi yazilimina ihtiyaciniz var. Bu gibi yazilimlar arasinda kullanimi en kolay olani Partition Magic Pro'dur. Bu yazilimi adresinden temin edebilirsiniz.

3) Windows XP kullaniyorum ve sistemimde bolca RAM var. Bu bellegin bir kismini sabit disk gibi kullanabilir miyim?
Yeterli miktarda RAM oldugu sürece yeni bir sabit disk sahibi olmanin en ucuz yolu, bir sanal sürücü yazilimidir. Bu isi yapabilen araçlar arasinda en iyi örneklerden biri RamDisk'tir. Ramdisk, Windows XP Home/Professional, Windows 2000 ve NT sürümlerinde çalisabiliyor. Bu yazilimi adresinden indirebilirsiniz.

4) USB portuna bagladigim bazi donanimlar, sürücüleri hatasiz olmalarina ragmen çalismiyor ya da keyfine göre çalismayi reddediyor.
USB yeterliligine sahip cihazlar çalismalarini saglayacak elektrik enerjisini de USB portundan saglarlar. Isletim sistemi ve sürücülerde bir sorun olmadigi halde bazi USB cihazlarin çalismamasi ya da belirli USB cihazlarin çalismamalarinin nedeni güç eksikligi olabilir.

5) Bir dosyayi geri dönüsüm kutusuna göndermeden yanlislikla silsem ya da yanlis dosyayi ayni isimle kaydetsem, nasil geri çagiririm?
Windows altinda normal yollarla bu gibi kayiplari gidermek mümkün degil. Bir veri kurtarma yazilimi kullanmaniz gerekir. En iyi veri kurtarma yazilimlarindan Media Tools ( ) ya da Easy Recovery Proffessional'i ( ) kullanabilirsiniz. Bu iki yazilimdan birini çalistirdiginizda kurtarabileceginiz yüzlerce dosya göreceksiniz. Dosyanin ismini bilmeniz, kurtarma isleminin süresini oldukça kisaltacaktir.

6) Windows 95/98/Me altinda sorun çikarmayan harici modemimi Windows XP'de kullaniyorum. Sistemi yeniden baslattigimda modem ortadan kayboluyor.
Bunun sebebi, Windows XP sürücülerinin yüklenmemesi ya da yüklenen sürücülerin problemli olmasidir. Sistemi yeniden baslattiginizda modemi dügme ya da anahtarindan açip kapatin. Sistem altinda Donanim yöneticisine girip Bilgisayarim üzerinde sag tiklayip 'Donanim degisikliklerini tara'ya girin. Windows XP modemi taniyacaktir. Yaramazsa, bir de modemin kablosunu çikartip takmayi deneyebilirsiniz.

7)Windows XP kurulum sirasinda bilesen seçimine izin vermiyor ve kurduktan sonra Program Ekle/Kaldir altinda kaldirilacak dogru düzgün bir Windows bileseni göremiyorum. En azindan yüklü bilesenlerin hepsini görmenin yolu var mi?
Evet bunun bir yolu var. Windows XP'yi kurdugunuz klasöre (C:\Windows gibi) girerek INF klasörünü açin. Sysoc.inf dosyasini bulun ve sag tusla tiklayarak Notepad ile açin. CTRL+H tusuyla Bul/Degistir kutusunu açin. Degistirilecek kelime kutusuna 'hide' girin. Diger kutuyu bos birakarak tüm 'hide' kelimelerini kaldirin. Sistemi yeniden baslatinca Program Ekle/Kaldir altinda daha fazla bilesen olacaktir. Dikkat! Bilmediginiz bilesenleri kaldirmayin, sonradan çok üzülebilirsiniz.

8)Sistemi açtigimda BIOS sifirlaniyor.
Anakart üzerinde BlOS'un üzerine yazilan bilgilerin saklanmasi amaçli bir pil bulunur. Diger sarj edilebilen piller gibi BIOS pilinin de belirli bir ömrü olmasina ek olarak, güç kaynagina uzun süre elektrik gelmezse pil sarj edilemedigi için BIOS sifirlanir. Elektrik kesintisi gibi kisa süreli güç kaybi BIOS'u sifirliyorsa, pil sorunludur ve degismesi gerekir. Eger güç kaybi olmadan sistem açilisinda BIOS sifirlaniyorsa, anakart kullanim kilavuzuna basvurarak BIOS sifirlamak için kullanilan jumper ayarlarini kontrol edin.

9) Ikiye bölünmüs, üzerinde Windows 98 kurulu bir sabit diskim ve bolca bos alanim var. Bu sabit disk üzerinde 98'e ek olarak Windows XP ve Süse Linux de kullanmak istiyorum.
Varolan isletim sistemini de kullanmaya devam ederek Windows XP ve Linux kurmak için ilk olarak yeni bir bölüm yaratmaniz gerekir. FDISK ile mevcut bölümü silmeden yeni bölüm açmayacaginiz için, ilk olarak sabit disk bölümlendirme yazilimi kullanarak diski üçe ayirin. Windows XP'yi ikinci bölüme kurdugunuzda açilista isletim sistemi seçenekleri çikacaktir. Son bölüm üzerine Linux kurdugunuzda ise Lilo'yu MBR'ye yazdirin. Açilista ilk olarak Lilo yüklenecek ve Linux/Windows geçis seçenegi sunulacaktir.

10) Outlook Express kullaniyorum. Elektronik posta mesajlarimda | bolca yazim hatasi var. Bunu nasil engellerim?
Eger sisteminizde Türkçe Microsoft Office yüklüyse, elektronik postalari yazim hatalarina karsi denetleyebilirsiniz. Bunun için Tools>Options>Spelling altindan Always Check Spelling kutusunu isaretleyin. Daha sonra da alt
kisimda bulunan Dictionary kutucugundan Türkçe'yi seçin. Bu islemden sonra Outlook Express her elektronik posta yolladiginizda otomatik olarak yazim hatalarini kontrol etmeye baslayacaktir.

11) Windows KP'nin CD yazma islemini nasil hizlandirabilirim?
Windows XP yazilacak verileri belirli bir klasöre kopyaladiktan sonra CD'ye yazar. Eger CD'ye kopyalayacaginiz dosya ve klasörler Windows XP'nin kurulu oldugu bölümdeyse, sözkonusu veriyi kesip (CTRL+X), C:\Documents and Settings\(Kullanici Adi)\Local SettingsVApplication Data\Microsoft\CD Burning klasörü altina yapistirin (CTRL+V). Dikkat! CD yazma islemi bitince XP size bu dosyalari ne yapacaginizi soracaktir, isletim sisteminin bu dosyalari saklamasini istemezseniz, silineceklerdir.

12) IE 6.0 kurdum. IE, sayfadan daha büyük bir resim görüntülemek istedigimde otomatik olarak pencereye sigdiriyor. Bunu nasil engellerim?
Resim tam olarak yüklenip sayfaya sigdirilacak boyutlara indirildiginde fareyi resmin üzerinde kisa bir süre bekletin.
Fare imlecinin yaninda beliren buton ile resmi orijinal boyutlarina getirebildiginiz gibi, ayni butonu kullanarak IE 6.0'in 'Enable Automatic Image Resizing' özelligini kapatabilirsiniz.

13) Ayni evde ya da apartmanda bulunan iki bilgisayari birbirine baglayarak üreticiligi artiran uygulamalar (Quake 3 gibi) çalistirmak istiyorum. Bunu ne sekilde ve hangi parçalarla yapabilirim?
Bunun en kolay yolu, ilk olarak ag yapilandirmasi daha basit olan Windows XP Professional kurmaktan geçer. Daha sonra ise iki adet Ethernet karti ve hub'siz baglanti için Category 5 Crossover kablosuna ihtiyaciniz olacak. Bu malzemeleri bir bilgisayar magazasindan bulabilirsiniz.
Accesories-Communications-Setup Small Office Home Networking sihirbazini çalistirin. Ayrintilarini vermeye gerek olmayan birkaç basit adimdan sonra, yaratilan disketi diger bilgisayarda çalistirarak kisa bir süre içinde iki sistemi birbirini görebilir hale getirebilirsiniz.

14) Iki bilgisayari Ethernet ve Icablo ile birbirine bagladim. Sistemlerin birinde modem yok. Her iki PC'den de Internet'e girilebilmesi için ne yapmam gerekiyor?
Önceki çözümde (13) bulunan açiklama bu soru için de geçerlidir. Tek fark, sözkonusu disketin modem bulunan sistemde hazirlanmasi zorunlulugu olacaktir. Yarattiginiz bu disketi Windows XP, Windows ME ve Windows 98 SE çalistiran sistemlerde kullanabilirsiniz.

15) Linux için sürücü aramaktan yoruldum. Bu sürücülerin ya da en azindan linklerinin bulundugu bir site var mi?
Evet, bu hizmeti veren birçok site mevcut. Iste en meshurlarindan biri: Yine de, her donanim sürücüsünü üretici firmanin sitesinden indirmek en iyi yoldur. Farkli bir siteden indirdiginiz dosyalarin içinde donanim sürücülerinden daha fazlasinin olmadigi garantisini kimse vermez.

16) Windows 95/98/Me ve kablo modem kullaniyorum. Bazen baglanti kisa bir süreden sonra kopuyor. Modem tekrar online oldugunda ise veri transferi yapmamaya basliyor. Bilgisayari yeniden baslatinca bile sorun çözülmüyor.
Temel sorun bilgisayarinizin IP alip almamasidir. Isletim sisteminiz NT ya da üstü olsaydi DHPC sunucusundan kolaylikla bir IP alabilirdi, ancak Windows 95/98/Me'de bu sorunla karsilasmak bazen kaçinilmazdir. Modemin fisini çekin ve bilgisayarinizi kapattiktan sonra modemi açin. Modemin online olmasini bekleyin ve Activity lambasinda bir hareket gördügünüzde bilgisayarinizi açin. Baglantiniz yenilenmis ve geçerli bir IP aldiginizi göreceksiniz. Isletim sisteminizi Windows XP ya da 2000 Professional'e yükseltmeniz ise kökten çözümdür.

17) Windows XP kurdugumdan bu yana bir çok IE güncellemesi yapmistim. XP'yi yeniden kurdugumda, IE için bu güncellemeleri yüklemek için daha kolay bir yol var mi?
Microsoft 15 Mayis'ta internet Explorer için su güne kadar çikartilan tüm güncellemeleri tek bir dosya olarak toplayarak yayinladi. 5.0 dan 6.0'a kadar eksiksiz güncelleme yapan bu dosyayi tek basina indirmeniz ve kurmaniz yeterli. Dosyayi asagidaki adreste bulabilirsiniz:
21232/default.asp

18) Windows ME üzerinde lE'yi her açtigimda 'An Error Occurs in Mshtml.dll in internet Explorer 6' mesaji aliyorum. Bu sorunu nasil çözebilirim?
Bu sorun tek bir dosyadan kaynaklanan basit bir hata ancak internet Explorer'i kullanmanizi tümüyle etkiliyor.
Sorun su; IE 6.0 mshtml.dll dosyasinin 6.0.2600.0 sürüm numarali derlemesine ihtiyaç duyuyor fakat sizin yüklediginiz 6.0 paketi biraz eski bir derleme. Bu durumda sürümü daha yeni bir internet Explorer paketi ile güncellerseniz, sorun giderilecektir.

19) Windows 98 SE çalistiran sistemimdeki bir yazilimi kaldirdiktan sonra yeniden baslattim. Sistem açilirken bir VXD hatasi veriyor ve kilitleniyor.
Bilgisayarin öncelikle neden kilitlendigini bulmaliyiz. Bunun için Windows'u F8 ile baslatarak listede Adim Adim Onayla seçenegini seçip devam ederek, hepsine Evet diyerek sistemin hangi islemden sonra kilitlendigini bulmalisiniz.
Sistemi kilitleyen islemi belirledikten sonra Windows'u Güvenli Kip ile baslatin. 'Baslat'tan 'Çalistir'i seçin ve kutucuga 'msconfig' girin. Açilacak pencerenin en sagdaki tabinda baslangiçta çalistirilan yazilimlarin listesini göreceksiniz. Sorunlu yazilimla ilgili satirdaki isareti kaldirin ve Tamam diyerek çikin. Bilgisayarinizi yeniden baslattiginizda problem çözülecektir.

20) Windows 2000 Professional kullaniyorum. DVD seyretmek istedigimde winDVD 'Create Overlay failed. Please lower screen resolution ör color depth and try again' hatasi verdi.
Problem büyük ölçüde yazilimda bulunan bir Windows 2000 Pro hatasindan kaynaklaniyor. Öncelikle baska bir kullanici hesabi ile sisteme girmeyi ve WinDVD'yi çalistirmayi deneyin. Yazilim çalisirsa, bilgisayari yeniden baslatarak eski kullanici adinizla giris yaptiginizda sorun çözülecektir.
Bu ise yaramazsa, bir önceki problemdeki adimlari izleyin. Böylece 3D oyunlari oynayamasaniz bile, DVD izleyebilirsiniz.

21) Windows 98 altinda ne zaman Dreamweaver yüklesem, bilgisayar donuyor ve sistemi yeniden baslatmak gerekiyor. Program baska bilgisayarlarda sorunsuz çalisiyor. Bunu nasil hallederiz?
Ilk olarak ekran karti sürücünüzü güncelleyin. Sorun çözülmezse, 'Bilgisayarim' simgesi üstüne sag tusa tiklayin, 'Özellikler'! seçin ve açilan pencereden Performans sekmesine geçin. Dört kademeli hizlandirici barini öncelikle bir kademe düsürüp sisteminizi yeniden baslatin. Bu ise yaramazsa daha düsük kademeleri deneyin. Unutmayin, bu ayafl düsürmek ya da kapatmak ekran kartinizin birçok özelliginden yararlanmanizi engelleyecektir.

22) Windows 98 ve IE 5.5 kullaniyorum. Bazi sayfalari açmaya çalistigimda 'A Runtime Error has occurred. Do you wish to DEBUG Line=0 Error = Object Expected' hatasini aliyorum.
Bu sorun çogunlukla popup reklamlari engelleyen programlar kullanildiginda olusan bir hatadir. Yapmaniz gereken, IE Araçlar mönüsü içinden internet seçeneklerine girmek ve Gelismis sekmesindeki listeden 'Komut dizini hata ayiklamasini devreden çikart1 seçenegini isaretlemek. Tüm açik tarayici pencerelerini kapatip yeniden çalistirdiginizda sorun çözülecektir.

23) Bu Messenger programinin açilista baslamasindan sikildim. Bundan kurtulmanin bir yolu var mi?
Messanger'i kaldirmak için Baslat'tan Çalistir'i tiklayin ve asagidaki satiri aynen kopyalayin. Tamam tusuna basin. Yazilim kaldirilacaktir. Bilgisayarinizi yeniden baslatip basarili olup olmadigini test edebilirsiniz. Diger yandan bu karisik komutu girerken hata yapmaktan korkuyorsaniz bu isi sizin yerine yapabilecek olan Tweaking Toolbox XP yazilimini kullanabilirsiniz:
RunDlBl advpack.dll,LaunchINFSection %windir%\INF\msmsgs.inf, BLC.Remove

24) Sabit disklerim FAT32 formatli ve Windows 98 kurulu. |Windows XP yüklesem, ama Çbunu sadece birinci bölümde lyapsam, yani sadece orayi j NTFS'e dönüstürsem, XP açilinca Win32 dizinleri de görür mü?
Sadece ilk dizini formatlayip, buraya XP kurmaniz ve diger dizinleri taramaniz mümkün. Windows XP FAT16 ve FAT32'yi destekliyor. Ama, eger düsünceniz NTFS'in daha güvenli oldugu ise, evet haklisiniz; tümüyle NTFS'e geçmenizi öneririz.

25) Sörf yaparken girdigim bir sitedeki web sayfasinda ya da pencerede sabit diskimin içindeki dosyalar görünüyor. Bu dosyalarin kopyalanmalari ya da silinmeleri mümkün mü?
Sabit diskinizi kopyaladik demeleri tamamen yalan. Bu sitedeki dügmelere tikladiginizda tek yapilan sey, tarayici penceresinde sabit diskinizin gösterilmesi, ancak bunu sadece siz görebilirsiniz. O siteyi hazirlayan kisi ya da baskabiri göremez. Yine de içinizin rahat etmesini istiyorsaniz, ZoneAlarnm Pro ( ) gibi bir kisisel güvenlik duvari yazilimi kullanmanizi öneririz.

26) Windows 98 üzerinde Creative Soundblaster Live! Value kullaniyorum. Açilista 'error: Memory manager not detected. Creative SB16 emulation driver requires EMM386 or similar Creative SB16 emulation driver not loading' hatasi ile karsilasiyorum.
Ses kartinizin Sound Blaster 16 emülasyonu yapabilmesi için gerekli dosyalarin yüklenmesinde hata var. Aslinda çok eski DOS oyunlari oynamadiginiz sürece buna gerek yoktur.
Denetim Masasi altindan donanimlar arasinda Creative Miscellaneous Devices'i genisletin, Creative SB16 emulation'i seçin.
Üzerine çift tiklayarak Properties (Özellikler) sayfasini açin. Disable in this hardware profile (bu aygiti kullanma) seçenegini seçin ve OK'e (Tamam) tiklayin. Bunu yaptiktan sonra Autoexec.bat ve Config.sys dosyalarindan SB 16 emülasyonuyla ilgili satirlari silebilirsiniz.

27) Proxy sunucusu ne ise yarar ve kullanmam gerekli midir?
Proxy, web tarayicisi gibi istemci uygulamalar ile gerçek bir sunucu arasinda duran bir sunucudur ve yazilim ve/veya donanim tabanli olabilir. Genellikle, isyeri aglarinda ya da servis saglayicilar tarafindan kullanilir. Gerçek sunucuya yapilan talepleri proxy degerlendirir ve bu talepleri yerine getirmeye çalisir.
Talebi kendisi karsilayamazsa, gerçek sunucuya iletir. Proxy sunucularin iki temel islevinden ilki talep edilen dosyalari önbellege (cache) alarak sayfa indirilmesindeki performansi artirmaktir. Digeri ise bazi web sitelerine erisimi engellemektir. Kisacasi, Proxy sunucular performans artisi saglarken erisim kisitlamasi getirebilecegi için karar size kaliyor.

28) Ben ses kayit edebilen ve çalabilen bir program ariyorum.
Size dbpoweramp isimli programi rahatça önerebiliriz ( . Bu program, pek çok ses formatini birbirine dönüstürebiliyor ve çesitli ses kaynaklarindan (line in, mikrofon, vs.) kayit yapabiliyor. Bu sitedeki Auxiliary Input addon'unu da indirmeyi unutmayin.
Müzik dosyalarini çalmak için, dBpowerAMP Audio Player'ini (www. dbpoweramp.com/dbpoweramp.htm) ya da WinAMP'i ( ) kullanabilirsiniz.

29) Tüm masaüstümün ya da sadece bazi pencereleri Mpeg/Avi formatinda kaydetmek istiyorum.
Monitörden AVI formatinda görüntü kaydetmek için HyperCam isimli programi kullanabilirsiniz. Bu programi adresinde bulabilirsiniz. Program shareware'dir; böylece bir süre deneyebilirsiniz.

30) Bilgisayanmdaki farkli MpegAvi uzantili filmleri birlestirmek istiyorum. Bunun için hangi yazilimi kullanabilirim?
Mpeg dosyalarini birlestirmek için Camel MPegJoin isimli programi kullanabilirsiniz. Bu programi çekebileceginiz adres su: member.newsguy.com /theprof

31) Web sitemde menü dügmelerinin üzerine gidildiginde rengin degismesini Istiyorum. Bunu nasil yaparim?
Bunun için JavaScript, Flash, DHTML gibi pek çok farkli teknik kullanilabilir:, adresinde bu konuyla ilgili yazilar bulabilirsiniz. Daha kolay bir yol, gereken kodu görsel olarak üretebileceginiz araçlari kullanmaktir. Bu araçlar arasinda JavaScript kullanarak renk degistiren dügmeler hazirlayabileceginiz ve ücretsiz olan Mouseover Button Wizard ( ) sayilabilir. Dreamweaver, FrontPage ya da Fireworks gibi web gelistirme araçlarinda da bu özellik yerlesik olarak bulunmaktadir.

32) Bazi AVI dosyalarini Media Player ile açmaya çalistigimda, codec sunucusuna baglanmaya çalisiyor ve baglansa bile dosya türünün desteklenmedigi mesajini veriyor. Filmi arkadasimin sisteminde izleyebilmistim. Sorun nedir ve nasil çözebilirim?
Windows Media Player bazi açik kaynak kodlu, özellikle de Mpeg4 varyanti codec bilesenlerini desteklememe egilimi gösterdiginden, sözkonusu AVI dosyalarini çalistirmaz. Bunu yapmak için ilk olarak AVI dosyasi üzerine sag tusla tiklayarak özelliklerine gözatin ve hangi codec bileseni ile kodlandigini ögrenin. Daha sonra bir arama motorunda codec ismini aratabilir ve sisteminize kurabilirsiniz.

33) Internet'e nasil daha hizli baglanabilirim?
Su anda birçogumuzun kullandigi 56K modemler disinda, Türkiye'de Internet'e daha hizli baglanmanizi saglayan seçenekler var. Kiralik hat, maliyetleri nedeniyle ev kullanicisina uygun olmadigini belirtelim. Kablo TV , ADSL, uydu ve ISDN üzerinden hizli Internet'e sahip olmak mümkün.

34) ADSL üzerinden Internet'e baglanmak için ne yapmaliyim?
ADSL teknolojisiyle Internet'e baglanmak için abone.ttnet.net.tr /adsl adresinden, bulundugunuz yerde Türk Telekom'un ADSL hizmeti verip vermedigini kontrol edin. Bulundugunuz yerde ADSL hizmeti veriliyorsa bile, 'port'lar dolu oldugu için Türk Telekom'dan beklemeniz gerektigi cevabini alacaksiniz. Kisacasi bos port bulmak çölde kutup ayisi avlaya benziyor. 2002 yili basinda, Türk Telekom'dan 2 milyon ADSL port'u açilacagi duyurulmasina ragmen, henüz bu konuda bir gelisme yok.

35) ISDN nedir?
ISDN, Integrated Services Digital Network kelimelerin bas harflerinden olusmus bir kisaltmadir. ISDN ile ses, görüntü ve veriler sayisal olarak birlestirilip ayni hat üzerinde tasinmasi saglanir. Tasima islemi sayisal olarak yapildigi için hata orani düsük, ama kaliteli bir iletisim yöntemi olarak tanimlayabiliriz. Türk Telekom'un ISDNBRI ve ISDN PA olmak üzere iki farkli ISDN hizmeti var. ISDN Basic Rate Interface, 2 adet 64 Kbit'lik bilgi kanali içerir. ISDN Primary Access'deyse, her biri 64 Kbit'lik olan 30 bilgi kanali bulunuyor. ISDNBA, evlerin ve küçük ofislerin Internet'e hizli ve sorunsuz baglanmasi için kullanilabilir. Ama öncelikle, adresinden bagli bulundugunuz telefon santralinin ISDN desteginin olup olmadigini kontrol etmeniz gerekiyor.

36) Uydu ile Internet'e baglanmak iyi bir çözüm mü?
1998 yilinda, Türkiye'ye ilk defa getirilen uydu sistemlerini test etmistik. Testlerimizde bu sistemle saniyede 400 Kbit'lik hiza ulasmistik. Uydu sistemi, dosya indirmede çok ise yaramasina karsin, yasal düzenleme geregi PC'nizden Internet'e giden bilgiyi 56K modemle iletmeniz gerekiyor. Bu da, sizin modem ve telefon hattindan kurtulmanizi engelliyor. Birkaç ay içinde, yasalarin degismesiyle Internet'e giden ve Internet'ten gelen bilgiyi uyduyla tasimak mümkün olabilecek. Bu tür sistemlerin, ADSL ve KabloNet olmayan her yerde kullanilmasi da hizli internet isteyenleri memnun edecek bir gelisme.

37) Yükledigim bir yazilimi kaldirirken hata veriyor ve ne yapsam Program Ekle/Kaldir listesinden silemiyorum.
Yazilimlari kaldirilirken bu gibi hatalarin olusmasinin nedeni kayit defterindeki yanlis girisler, yazilimin kurulum kayit dosyasinin okunamamasi ya da veri kaybi olabilir. Registry ayarlarindan bu yazilima ait girisi kaldirmak mümkün olsa da, System Mechanic ( ) gibi bu isi yapabilecek yazilimlari kullanmak daha güvenli bir seçenektir, ilk olarak yazilimin bulundugu klasörü silin. Sonra da System Mechanic'in System sekmesi altindaki Remove Invalid Uninstall Information ile geçersiz girisleri kaldirabilirsiniz.

38) Arsivimde farkli codec bilesenleri ile kodlanmis Avi dosyalarim var. Hepsinin ayni formata çevirmek istiyorum. FlaskMpeg ile bunu yapabilir miyim?
FlaskMpeg, adindan de belli oldugu gibi MpegAvi kodlamasi için tasarlandigindan, AVI dosyalarini yeniden kodlama konusunda çok isinize yaramayacaktir.
Farkli codec kodlamasina sahip AVI dosyalarini yeniden kodlamak için birçok yazilim bulunsa da, VirtualDub isimli araci kullanmanizi tavsiye ederim. adresinden en son sürümünü indirebileceginiz bu yazilim, AVI formatinin yaninda Mpeg1 (.mpeg; .dat; .mpv gibi) dosyalarini da isleyebilir. FileOpen video file altindan filmi seçtikten sonra Video ve Audio sekmeleri altindan sikistirmada kullanilacak codec seçimi ve gerekli ayarlari yapmalisiniz. Sou olarak yine File sekmesi altindan save as AVI ile kodlamaya baslayabilirsiniz.

39) Web sitemi arama motorlarina kaydetmek istiyorum. Her birine ayri kayit yaptirmak ömür törpüsü. Bu isi en kolay nasil yapabilirim?
Bu isi profesyonel olarak yapan firmalar olsa da, genelde ücret talep ederler, ise web sitenizi www.altavista.com'a kaydetmekle baslayin. Kayit isleminin sonunda, sayfada Featured Sponsor basliginin alt bölümünde '25+ Search Fngines FREE!' isimli bir buton göreceksiniz.
Bu linki kullanarak sitesinden web sitenizi belli basli tüm arama motorlarina ücretsiz kayit ettirebilirsiniz.

40) Mpeg dosyalarim AVI'ye çevirmek Istiyorum. Ne gibi araçlara ihtiyacim var?
Bu islem için en yaygin kullanilan ve en uygun yazilim FlaskMpeg'dir. adresinden indirebileceginiz bu kodlama araci ile Mpeg dosyalarini AVI formatina çevirebilirsiniz. Yapmaniz gereken tek sey Öpen sekmesi altindan kodlamak istediginiz Mpeg dosyasini seçip, Select Output Format altindan AVI Output seçenegini isaretleyin. Bu seçenegin hemen altinda bulunan Select Output Modüle ile codec bilesenini seçebilir ve ses kodlama ayarlarini degistirebilirsiniz. FalskMpeg, sisteminizde yüklü olan tüm codec bilesenlerini kullanarak kodlama yapabilecegi için, seçenek yelpazesi oldukça genisleyebilir.

41) Warez sitelerindeki popup'lari yüzünden bayilmak üzereyim. Bu sayfalarin açilmasini nasil engellerim?
Bunun iki yolu var. tiki bu küçük reklam canavarlarini açmamak ya da otomatik olarak kapatmak için kullanilan yazilimlar.
Bunlar arasinda Popup Killer AdsGone ( , PopupDummy!, ( ) ve AdDelete ( ) sayilabilir, ikincisi de lE'nin internet ayarlari üzerinden engellenecek sitelerin adreslerini elle girmek.
Bunun içinse Araçlar-Internet Seçenekleri allindan Sinirlanmis Siteler'e girin. Burada popup sitelerinin adreslerini girdiginizde bir daha sizi rahatsiz edemeyeceklerdir.

42) Türkçe ses sentezi yapabilen, bir baska deyisle Türkçe okuyan bir yazilim ariyorum. Nereye bakmaliyim?
Bu isi yapabilen bazi yazilimlar olsa da, her zaman mükemmel diksiyon beklemek hayal kirikligi yaratabilir. Diksiyonu bozuk ama sayilari mükemmel okuyan Voice isimli küçük bir yazilimi adresinden indirebilirsiniz.
Türkçe ses sentezleme üzerine daha profesyonel örneklerden biri olan Geveze ise adresindedir. Geveze ücretsiz olmasa da, sitede bir deneme sürüsü yapmak mümkün.

43) Windows 98 kurulum CD'sinin içerigini sabit diske kopyalayarak kurulum yapabiliyorum. Windows XP'yi sabit disk üzerinden kurmam mümkün mü?
Evet bunu yapmak olasilik dahilinde, ilk olarak Windows XP kurulum CD'si içindeki I386 klasörünü sabit diske kopyalamakla ise baslayin. Daha sonra sistemi Windows 98 baslangiç menüsünden DOS komut satirina düsecek sekilde açin.
I386 klasörüne geçerek winnt32.exe yazin ve enter'a basin. Windows XP Setup basladiginda, sizden sistem dosyalarinin bulundugu klasör ismini isteyecektir. Bu satirda I386 klasörünün yerini (C:\i386 gibi) belirtip devam ettiginizde, kurulum baslayacaktir. Sabit disk üzerinden yapilan kurulumlarin bir diger avantaji da daha kisa sürmeleridir.

44) Ikiye bölünmüs sabit diskimdeki C: sürücüsünde Windows 98 kuruluydu. Daha sonra Windows XP'yi D: sürücüsüne kurdum sonradan 98'i elle sildim. Sistemi baslattigimda benden olmayan Windows 98 ile XP arasinda seçim yapmam isteniyor. Bundan nasil kurtulurum?
Bu oldukça kolay. Bilgisayarim simgesi üzerine sag tusla tiklayin ve Özellikler'e girin. Gelismis sekmesi altindaki Açilis ve Kurtarma butonunu tiklayin. Açilan pencerede Sistem Açilisi altinda Düzenle seçenegini göreceksiniz. Bu butonu tikladiginizda Notepad ile boot.ini dosyasi açilacaktir. Burada Windows 98 ile ilgili satiri silerseniz, sistemi baslattiginizda isletim sistemi seçimi yapma ekraninin belirmedigini göreceksiniz. Dikkat! Boot.ini dosyasini bozarsaniz, sisteminiz açilmayabilir.

45) Sistemimde Windows 98 ve Süse Linux kullaniyorum. Linux'u kurarken LlLO'yu MBR'ye yazdirmistim. Linux'u kaldiracak olsam MBR'yi eski haline nasil getirebilirim?
Sistemi Windows 98'den açarak F8 ile baslangiç seçeneklerine girin ve DOS komut satirina geçin.
Fdisk /mbr yazarak Enter'a bastiginizda MBR eski haline gelecek ve sistem eskiden oldugu gibi Windows 98 ile açilmaya baslayacaktir.

46) Bir CD'ye dosyalarimi yedeklemistim. CD yazdiktan sonra hala bos yer oldugundan, daha sonra üzerine baska dosyalar da kopyaladim. Fakat CDROM | sadece ikinci partide yazdigim dosyalari görüyor. Eski dosyalara ulasmak için ne yapmaliyim?
Görünüse göre CD üzerinde birden fazla ya da farkli formatta 'track'ler olustugu için CDROM sadece son yazilani görüyor. Windows Explorer altindan ilk yazilan dosyalara ulasmak imkansizdir. Bu dosyalari görmek ve kopyalamak için üçtincü parti bir yazilima ihtiyaciniz var. Bu yazilimlar arasinda ( ) ISOBuster'i tavsiye edebiliriz. Hatali ya da yanlis formatta yazilmis multisession CD'lerin içindeki tüm veriye erisim saglayan bu küçük yazilimi adresinden indirebilirsiniz.

47) Web sitemde kullanmak için hareketli gif dosyalari yaratmak istiyorum. Bunu nasil yapabilirim?
Hareketli gif hazirlamak için en kullanisli yazilimlardan biri Ulead Gif Animator 5.0'dir. adresinden indirebileceginiz bu yazilim, sadece hareketli gif hazirlamakla sinirli degil. Bu araçla düzenlenebilecek ve web sayfalarinda kullanilabilecek animasyonlar için desteklenen biçimler arasinda exe dosyalari, avi ve Flash da bulunuyor.

48) MP3 dosyalarimi düzenlemek (Kesmek, yapistirmak ve islemek) istiyorum. Bunu MP3 dosyalarini wav ya da baska formata çevirmeden nasil yapabilirim?
MP3 kodlama ve çalma yeterliligi olan bir ses isleme yazilimina ihtiyaciniz var. Bu yazilimlara en güzel örneklerden biri Sonic Foundry Soundforge 5.0 olacaktir. Soundforge 5.0 ile açtiginiz ve düzenlediginiz MP3 dosyalarini istediginiz hemen her formatta (.mov, .iff, .pca, .wav, .rm, .asf, .pca gibi) kaydetmeniz mümkün olacaktir. Yazilimi adresinden indirebilirsiniz.

49) Windows XP'nin hata raporlama özelliginden bezdim. Hemen her program hatasinda acilan bu pencereyi nasil sayisal cennete yollarim?
Microsoft'un bu çok tartisilan araci, Internet'e her zaman bagli olmayan sistemlerde çok ise yaramadigi gibi, sikici olabiliyor. Hata raporlamayi kapatmak için Bilgisayarim simgesi üzerine sag tiklayarak Properties'e girin. Buradaki seçenekler arasinda Advanced'i seçtigi
nizde geçilen pencerenin sag alt bölümünde Error Reporting butonunu göreceksiniz. Butonu tikladiginizda karsiniza çikacak seçeneklerden 'Disable error reporting'i seçerek Apply'i tikladiginizda sorun kalmayacaktir.

50) Su anda bir CD yazicim yok. Elimdeki CD'leri daha sonra yine CD'ye kopyalamak üzere sabit diskimde saklamak istiyorum. Fakat kopyaladigim onca dosya ve klasörle ugrasmak istemiyor, hatta isin içinden çikamaz hale gelmekten çekiniyorum. Ne yapmaliyim?
Elinizde bir CD yazici olmasa bile, Ahead Nero ( ) ya da Easy CD Creator gibi yazilimlar bu konuda çok isinize yarayacaktir. Bu yazilimlarda CD kopyalamayi seçtiginizde, CD'yi sabit diske tek parça bir 'image' dosyasi olarak kopyalayabilirsiniz.
Bu yolla hem dosya sayisi azalacak, hem de image dosyalarini istediginiz bir zaman kolaylikla CD'ye aktarabileceksiniz. Eger bu image dosyalarinin içerigini degistirmek ya da içinden bir dosya almak isterseniz, 46. çözümde adi geçen IsoBuster yazilimini kullanabilirsiniz.

51) Üç ayri USB cihazi ayni anda Sallanmak istiyorum ama anakaramda sadece iki port var. Ne yapabilirim?
Anakartlarm çogunda, harici port ya da çogaltici ile USB port sayisini 127'ye kadar çikarabilirsiniz. Eger anakartinizla beraber kasaya monte edebileceginiz portlar gelmediyse, satin almak zorundasiniz. Kart üzerinde genelde USB genislemesi için belirlenmis 'pin'ler, yaninda küçük bir ibare ile bulunur. Yine de herhangi bir hata olasiligina karsi, anakart kullanma kilavuzunda bulunan pin haritasindan yararlanmalisiniz.
Dogru pin'lere bagladiginiz harici USB portlari, güç kaynaginin da izin verdigi sayida donanimi destekleyecektir. USB portu bulunan monitör gibi cihazlar ise kendi güç kaynaklarini kullandiklari için sisteme yük bindirmez.

52) Anakart BlOS'u üzerinde pynama yapilabildigini (EPA logosunu degistirmek gibi) biliyorum. Ayni sey GeForce ekran kartim için de geçerli midir?
Anakart BlOS'lari gibi, ekran kartlarinin da BlOS'lari üzerinde oynama yapmak mümkündür. Bunu için adresinden son sürümünü indirebileceginiz NVIDIA BIOS Editör isimli araci kullanabir lirsiniz (Nvidia üretimi BlOS'lar için geçerli). Dikkat! BIOS editörü yazilimlari kullanirken bilmediginiz ayarlara dokunmayin. Ekran kartinin BlOS'unu bozmak istemiyorsaniz tabii.

53) Windows XP kullaniyorum. Birkaç yazilimi sikistirilmis bir dosyada toplayip, gerektiginde tek tikla kurmak istiyorum. Bunu nasil yapabilirim?
Baslat altindan Çalistir'a gelin ve satira 'iexpress.exe' yazin. Enter'a bastiginizda açilan IExpress 2.0 ile kendi kurulum dosyanizi yaratabilirsiniz. Sihirbazdaki adimlari izleyip, size uygun olanlarini seçerek islemi bitirdiginizde bir .exe dosyasi yaratilacaktir. Çalistirmak içinse dosyayi çift tiklamak yeterlidir.

54) AMD islemci ve Windows XP kullaniyorum. Genelde gündüz saatlerinde bilgisayarim hiç neden yokken kapaniyor. Sorunun herhangi bir yazilim ve isletim sistemi ile ilgisini kuramadim.
Anakart BlOS'unda islemci isisi ile ilgili bölüme göz atmanizi öneririz. Bu bölümde islemci belirli bir sicakligi geçtiginde uyari ve sistemi kapatmayla ilgili seçenekler göreceksiniz. Eger bu isi degerleri düsükse (55 derece gibi), özellikle sicak günlerde islemci yeterince sogutulamadigi için sistem kendini kapatacaktir. Isi degerlerini artirirsaniz bu sorununuz geçici olarak çözülebilir. Kökten çözüm içinse kasayi ve islemciyi daha iyi sogutmak için daha güçlü ya da ek fanlar kullanmaniz gerekir. Yine de islemcinizi 70 derece isida çalistirmanizi tavsiye etmeyiz.

55) Eski ekran kartimla birlikte gelen WinFast DVD oynatici yazilim kullaniyorum. Yeni DVD sürücüm OEM oldugu ve paketten DVD oynatici çikmadigi için WinFast kullanmaya devam ediyorum. Fakat seste sürekli bir hisirti sözkonusu. Sürücü güncellemesi ve kablo degisimi sonrasi sonuç fark etmiyor. Yeni ekran kartimin markasi ve yonga seti eskisiyle ayni. Problem ne olabilir?
Muhtemelen ekran kartiniz MX100 serisinden. Yeni ekran kartinizin dahil oldugu seride (MX200 gibi) sorunu yaratan bu küçük 'bug'in sürücü güncellemesi ya da kablo degisimi ile çözülmesi mümkün degil. Bu tür ekran kartlari için farkli bir ANSI yükseltmesi ve DVD oynaticiya ihtiyaciniz var. Diger bir deyisle, daha yeni bir yazilim kullanmalisiniz.
Bu yazilimlar arasinda WinFast DVD Player ( ) ve PowerDVD'nin ( ) son sürümlerini sayabiliriz.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8