Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

Windows Xp Çalışırken yeni yerel disk oluşturmak (Resimli Anlatım %100 Çalışıyor)

MÜDÜR Yardımcısı

Forum Elektronikçisi HATAY
Local time
21:52
Web sitesi
www.türkiyeelektronikçileri.org
Xp çalışırken diskimizi bölümlere ayıra bilecegimizi biliyorsunuz zaten ama bunu nasıl yapıyoruz her hangi bir programa gerek olmadan disk bölümleri ile oyuncak gibi oynuyoruz tabi
linux un partition menageri gibi xp ninde hdd ile oynıya bilen bir programı mevcut oda "compmgmt" komutu
başlat>çalıştır> ve aşağıdaki gibi komutu yazıyoruz
C:\WINDOWS\system32\compmgmtmsc

Disk yönetimi bölümünden

11tu.jpg

daha sonra önümüze bilgisayar yönetimi penceresi çıkıyor

bu pencerede işaretli bölümde disk bilgileri yer alıyor bende 80 gb bir hdd var ve görüldüğü gibi xp 9,77 gb sini kullanıyor ve diğer kısım ham olarak duruyor

32aw.jpg

resimdeki gibi ayrılmamış alana sağ tıklıyoruz ve "yeni bölüm" seçeneğini işaretliyoruz

40pi.jpg

işte karşınızda yeni bölüm sihirbazı

55lf.jpg

ileri butonuna tıkladıktan sonra bölüm türünü seçmemiz lazım biz birincil bölüm olarak seçtik (daha sonra xp ile beraber başka bir microsoft os kullanmak istersek bu şekilde daha kolay olur hiçbir ayar istemezbir diskte ms tabanlı 4 taneden fazla os kullanılamaz)

63og.jpg

şimdi bölümün boyutunu secelim ben 2 adet 20 gb 1 adet 26 gb olarak 4 e böldüm hdd yi

79wt.jpg

sıra geldi sürücü harfini değiştirmeye xp kendisi otomatik olarak bu harfleri atıyor ama isterseniz siz değiştirebilirsiniz

83aq.jpg

sona yaklaşırken diskimizi kullanabilmemiz için biçimlendiriyoruz ben bu diskte linux ve xp yi bir arada kullanacağım için fat32 sisteminde biçimlendiriyorum

96kx.jpg

sona geldik bu işlemleri diğer parçalar içinde uyguladıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatmaya gerek yok disklerimizi hemen kullanabiliriz

107th.jpg

bilgisayar yönetimindede bu görülüyor

127jk.jpg

işte bitti şimdi artık sistem kurulu (c:\ ) partitiona dokunmadan diğer disklerimize fdisk yapabiliriz kolay gelsin

Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8