Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

Yeni Bilgisayarınızı Vistaya Göre Alın!

Ghost

New member
Local time
22:36
Yeni Bilgisayarınızı Vistaya Göre Alın

Dünyanın bir numaralı yazılım devi Microsoft, Ocak 2007'de satışa sunacağı yeni işletim sistemi Vista'yı çalıştıracak asgari bilgisayar donanımını açıkladı.

Vista'nın Ocak 2007'de piyasaya çıkacağını açıklayan Microsoft firması, yeni işletim sistemini çalıştırmak için en az 800 Mhz hızında bir işlemcinin gerekli olduğunu belirtirken, tavsiye edilen işlemcinin 1 Ghz ve 32 veya 64 bitlik hızda olduğunu bildirdi.

''Asgari'' ve ''tavsiye edilen'' donanımları açıklayan firma, 800 Mhz hızında işlemcinin de yeni işletim sisteminin bazı özelliklerini gösteremeyebileceği uyarısında bulundu.

Kullanıcıların bilgisayarlarının Vista ile çalışıp çalışmayacağını öğrenebilmeleri için indirilebilir bir program da hazırlayan Microsoft, ''tavsiye edilen'' özelliklerin tüm programın çalıştırılabilmesi için temel konfigürasyonu ortaya koyduğunu belirtti.

Asgari özelliklerin de sistemin tümündeki bazı yeni özellikleri çalışmasına yetmeyeceği uyarısında bulunan Microsoft, kullanıcıların ''Get Ready'' web sitesine girerek, PC'lerinin, değişiklik yapmadan Vista'yı çalıştırıp çalıştıramayacağını veya ''upgrade'' yapmaları ya da yeni bir bilgisayara gereksinimleri bulunup bulunmadığını öğrenebileceklerini bildirdi.

Yeni işletim sisteminde en büyük değişiklik, Aero adı verilen ara yüzün grafik görüntüsü olarak göze çarpıyor. Vista'da masaüstündeki pencereler, ikonlar, kutucuklar birçok bilgisayar oyununda olduğu gibi 3 boyutlu olarak tasarlanmış. Bu durumda sadece grafik kartları uygun olan PC'ler bu özelliği gösterebilecek.

Vista'daki bir diğer büyük değişiklik de ses ve diğer bilgisayarlarla ağ yönetimi kurulması alanında görülüyor.

Sektör uzmanları, şimdiden birçok PC üreticisinin ''Vista ready'' (Vista'ya uygun) markalı ürünler satmaya başladıklarını belirtirken, her yeni işletim sisteminin piyasaya çıkışında olduğu gibi bu kez de şirket ve kullanıcıların yeni bilgisayar satın almak zorunda kalacaklarına işaret ediyorlar.

Microsoft'un açıklamasına göre Vista'ya uyumlu donanım:

Asgari:

işlemci: 800 Mhz, sistem hafızası: 512 MB, grafik kartı: DirectX 9 grafik hafızası: 128 MB, katı diskte boş alan: 15 GB

Tavsiye edilen:

işlemci: 1 Ghz 32 veya 64 bit, sistem hafızası: 1 GB, grafik kartı: DirectX 9, grafik hafızası: 128 MB, katı diskte boş alan: 15 GB

Microsoft'un daha önce Longhorn adıyla bilinen yeni işletim sistemi Vista, şu 6 sürümden oluşacak:

-Vista Business

-Vista Enterprise

-Vista Home Basic

-Vista Home Premium

-Vista Ultimate

-Vista Starter

Vista'nın ev kullanıcıları için tasarlanan sürümlerinden biri, bilgisayar kullanıcılarına yüksek çözünürlüklü (HD) televizyon programlarını kaydetmeleri ve yeniden izlemeleri olanağı sağlıyor.

F

fiesta73

Guest
Ufak bir operasyon ile ben uyum sorununu kolaylıkla aşacağım herhalde.istedikleri ile bendekiler arasınd olumsuz fazla bir fark yok. eline sağlık Ghost.

Ghost

New member
Local time
benim pc de uymayan bir şey yok ama bir kaç şeyin değişmesi lazım

Yaban Ali

New member
Local time
Çok fazla bir şey istemiyor zaten. Eğer çok değişiklik istese kimse almaz.

mehmet_ozturk

New member
Local time
yok arkadaşlar öyle yazdıklarına bakmayalım işletim sistemini donanımımıza göre de düzenleyebiliriz...

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8