Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

Dinimizde Nişan Var Mıdır, Varsa Nişan Suresince Ciftler Ne Şekilde Göruşebilirler?

bymarti

New member
Local time
18:17
Dinimizde Nişan Var Mıdır, Varsa Nişan Suresince Ciftler Ne Şekilde Göruşebilirler?

Cevap:

Nişan birbiri ile evlenmeye namzet olan kimseler için vaad, bir sözden ibarettir. Nikah değildir. Nikahlılar için mübah olan şey asla nişanlılar için mübah olamaz. Nişanlılar nikah olmayınca yabancıdırlar. Dini nikah kıyılmadan değil öpüşüp koklaşmak, yalnız olarak ikinizin kapalı bir odada bile bulunmanız caiz değildir. Peygamber (SAV) Efendimiz şöyle buyuruyor : “ Bir erkekle bir kadın yalnız olarak biraraya gelirse mutlaka onların üçüncüsü şeytandır.”(Tabarani Halukü’l Müslim , s.60) Böylece yalnız olarak biraraya gelmeniz haram olmuş oluyor. Nice nişanlılar nişanları bozularak ayrı ayrı kimselere varmışlardır. Bunun için nişanlıların ciddi davranmaları ve İslam’ın yasakladığı hududu aşmamaları gerekir.

Nikah için ise imam zorunluluğu yoktur. Resmi nikahlar da usulune uygun yapıldığında kabul edilir. Hanefi Mezhebi ne göre karı-koca olacak kimseler akıl baliğ 2 erkek veya 1 erkek 2 kadın şahit huzurunda evlenebilirler. Koca adayı gelin adayına “ Ben seninle şu kadar mihir mukabilinde evlendim” dese , gelin adayı da “ Ben de seninle şu kadar mihir mukabilinde evlenmeyi kabul ettim” dese nikah olmuş olur. Ancak toplumumuz bu konuları söylemesini bilmedikleri için imamların nikahını tercih ediyorlar. Yoksa yukarıda belirtilen sözlerin şahitler huzurunda söylenmesi ile nikah akdi yapılmış olur.

Ancak biz yine de resmi nikah yapılmadan (ki resmi nikah da yukarıda belirtilen şekilde yapılırsa dini nikah tamam olmuş olur) dini nikahın yaptırılmasını uygun bulmuyoruz. Nice nişanlılar vardır ki resmen evlenmeden dini nikah kıydırıyorlar ve sonra şu veya bu sebeple eşlerden biri ayrılmayı istiyor. Nice nişanlılar nişanları bozularak ayrı ayrı kimselere varmışlardır.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8