Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

işitme kaybına dikkat

webwelet

Guest
Local time
01:06
gurultu_300.jpg
İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bir hafta içinde işitme kaybı şikayeti ile acil servise başvuranların sayısı 6'yı bulunca, geniş çaplı araştırma başlatıldı. Kulak Burun Boğaz (KBB) servisine yatırılan hastalar gözetim altına alınırken, doktorlar işitme kaybının nedeninin baharda bulaşan virüslere bağlı olduğunu, bu nedenle bir çok insanın risk altında olabileceğini açıkladılar.

Son bir hafta içinde 6 kişinin ani işitme kaybı şikayetiyle hastaneye başvurması üzerine gelen hastaları gözetim altına alan İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB Servisi Klinik Şefi Doç. Dr. Doğan Özkul, sorunun bahar virüslerinden kaynaklandığını ve durumun hafife alınmaması gerektiğini söyledi. Tezini virüse bağlı ani sağırlık üzerine yaptığını ve bunun için 3 yılda sadece 3-4 vaka bulabildiğini söyleyen Özkul, "Üç yılda 4 vaka ile karşılaştıktan sonra bir haftada 6 vakanın gelmesi ilgimizi çekti. Ani işitme kaybının nedenleri üst solunum yolu enfeksiyonu, ağır kaldırmak, damar ve pıhtılaşma hastalıkları sayılabilir. İlk vakalarımız geldiğinde darbe olduğunu ya da ağır kaldırdıklarını düşündük. Ancak araştırdığımızda gelen tüm hastaların ani sağırlık olmadan önce üst solunum yollarında sorun yaşadıklarını öğrendik" dedi. Kulak uğultusu, kulak çınlaması ve baş dönmesi şikayeti olanların hastaneye başvurması gerektiğini söyleyen Özkul, kısa sürede müdahale edildiği taktirde işitme kaybını engellediklerinin altını çizdi.

DOKTORLARI HAREKETE GEÇİREN VAKALAR
kulak2.jpg
Şirinyer'de oturan ve belediyede işçi olarak çalışan 39 yaşındaki Ali İncekara, cuma gecesi kulakta uğultu, baş dönmesi ve bulantı şikayetiyle İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurdu. Bir haftadır yapılan tedaviler cevap verince, kulakta yüzde 20 oranında işitme kaybı olduğu tespit edildi. İlk başlarda uğultuları önemsemediğini ancak baş dönmesiyle birleşince hemen hastaneye geldiğini belirten İncekara, kulağının sağır kalmasından çok korktuğunu söyledi.

Aydın'da işçi olan 45 yaşındaki Özcan Özdemir ile Karşıyaka'da oturan 31 yaşındaki işçi Ahmet Aytaç, hastaneye erken başvuran hastalar arasında yer aldı. Her iki hasta da geçen hafta salı günü kulakta uğultu, baş dönmesi ve sağırlık şikayetiyle İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurdu. Burada tedavi altına alınan Özdemir ile Aytaç, hastaneye erken başvurduğu için kulaklarındaki işitme azlığı ilaç tedavisi ile giderildi.

gurultu_200.jpg
Çamdibi'nde oturan ve işçi emeklisi olan 65 yaşındaki Hatice Gülten, evinde otururken ani gelişen işitme kaybına bağlı cumartesi günü İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurdu. İşitme kaybından önce kulakta uğultu, çınlama ve bulantıyı dikkate almayarak hastaneye geç başvurduğu için kulaklarında işitme zorluğu yaşayan Gülten, çevresinde söylenenleri ancak yüksek sesle söylendiğinde duyabiliyor.

32 yaşındaki Azize Bozkurt ile 35 yaşındaki Hamide Yaman ise geçen hafta cuma günü belirtiler yeni başladığında hastaneye başvurdu. Bu sayede kısa sürede tedavi altına alınan hastaların şuanda işitmelerinde her hangi bir sorun bulunmuyor. Hastalar gözetim altında tutulurken İntaniye servisinde tetkikleri sürdürülüyor.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8